• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
Інформаційна довідка щодо участі у програмі ЄС ERASMUS+

Програма ЄС "Еразмус+" (далі – Програма) об'єднала у собі 7 попередніх освітніх та молодіжних програм, у тому числі програму "Молодь в дії", та підтримує проєкти міжнародної співпраці, партнерства, заходи і мобільність у сфері освіти, підготовки, молоді і спорту.

Взаємодія в рамках програми "Еразмус+" у молодіжній сфері відбувається за такими напрямами:

КА1: Мобільність молоді та молодіжних працівників: молодіжні обміни, волонтерські проєкти та професійний розвиток молодіжних працівників;

КА2: Проєкти співпраці (стратегічні партнерства): співпраця між організаціями у сфері інновацій та обміну кращими практиками;

КА3: Підтримка реформ (структурний діалог): зустрічі між молодими людьми та тими, хто приймають рішення у сфері молодіжної політики.

Україна є країною-партнером Програми. В рамках Програми партнерами заходів з української сторони є молодіжні громадські організації України, а з європейської сторони – громадські організації з країн ЄС. Вагому роль в поширенні інформації про Програму відіграє Ресурсний Центр для країн Східної Європи та Кавказу (далі – SALTO), який також сприяє у налагодженні контактів з європейськими партнерами, допомагає у формуванні та реалізації конкретних проєктів.

Як і в період 2007-2013 років, коли діяла програма ЄС "Молодь в дії", українська молодь та молодіжні організації є одними з найактивніших учасників програми ЄС "Еразмус+".

З 2014 року ЄС виділив близько 80 млн євро на цільову підтримку громадянського суспільства України. Професійні, культурні та молодіжні обміни, співпраця між спеціалістами в галузі культури, а також участь України в програмах ЄС, підтримуються в рамках програми «Дім Європи» (18 млн євро)[1].

Україна посідає перше місце серед країн Східного Партнерства за кількістю проведених заходів та їх учасників. За даними SALTO, протягом 2014-2017 років у 715 проєктах Європейської волонтерської служби (EVS)[2] взяли участь 816 українських волонтерів. Протягом вказаного періоду 5697 молодих українців взяли участь у 611 молодіжних обмінах та 3092 молодіжних працівників взяли участь у 809 заходах з розвитку мобільності молодіжних працівників (дослідження станом на травень-червень 2020 року)[3]. Відповідно до статистичних даних, українська молодь складає третину від загальної кількості молоді з країн Східного Партнерства, яка бере участь у молодіжних компонентах програми "Еразмус+".

За ініціативи Європейської Комісії в рамках Східного Партнерства була започаткована окрема програма "EU4Youth", що діятиме у період 2017-2020 років[4]. Ця ініціатива дає можливість отримати додаткове фінансування з боку ЄС та підтримати більшу кількість проєктів та учасників з шести країн Східного Партнерства.

Програма "EU4Youth" спрямована на залучення молоді до життя суспільства, розширення можливостей працевлаштування молодих людей та сприяння розвитку їх лідерських і підприємницьких здібностей. Попередня подібна програма Європейського Союзу "Молодіжне вікно Східного партнерства", що діяла в період з 2012-2013 років, мала великий успіх серед української молоді.

Цілі програми "EU4Youth" передбачають розширення можливостей працевлаштування молоді та заохочення участі молодих людей в суспільному та економічному житті; розвиток навичок, підтримку молодіжного підприємництва та активного громадянства; підтримку участі молодіжних організацій у діалозі з питань політики і співпраці з приватними та державними організаціями та установами, а також залучення відповідних органів влади та інших зацікавлених сторін до роботи з молоддю; підтримку соціально вразливої молоді та жінок.

Окрім України, участь в програмі беруть інші країни Східного Партнерства (Вірменія, Азербайджан, Білорусія, Грузія, Молдова).

В програмі "EU4Youth" діє три основні компоненти:

 • компонент 1: стипендії громадянського суспільства для молоді - проєкти зі створення потенціалу для підтримки активної участі молодіжних організацій у розробці політики. Відібрані молоді лідери, що стали учасниками програми, беруть участь в проєктах мобільності і працюють в рамках ЄС;
 • компонент 2: партнерства задля розвитку підприємництва - транснаціональні проєкти з навчання підприємництву і розвитку соціального підприємництва серед молоді, що базуються на багатосторонніх партнерських відносинах між організаціями;
 • компонент 3: координація між компонентами EU4Youth, підтримка моніторингу та промоції програми.

За результатами 2018 року загалом в рамках програми "EU4Youth" 11 українських громадських організацій отримали гранти в сфері розвитку потенціалу молоді[5].

У 2019 році 2 українські громадські організації отримали гранти на реалізацію проєктів зі створення потенціалу для підтримки активної участі молодіжних організацій у розробці політики[6], а 2 організації – для реалізації проєктів з навчання підприємництву і розвитку соціального підприємництва серед молоді у партнерстві з іншими країнами СхП та ЄС[7].

Міністерство постійно працює над популяризацією програми ЄС "Еразмус+" в Україні та прагне збільшити кількість українських учасників. Мінмолодьспорт здійснює постійний моніторинг діяльності молодіжних громадських організацій України, які беруть участь у європейських молодіжних проєктах. З метою обміну інформацією та збору даних щодо практичних результатів участі української молоді в таких проєктах на постійній основі проводяться зустрічі з українськими волонтерами, які брали участь в європейських молодіжних проєктах, а також зустрічі з іноземними волонтерами, які відвідують Україну.

Функції підвищення обізнаності про діяльність, можливості та проєкти програми "Еразмус+" для молоді покладені Європейською комісією на Ресурсний центр для Східної Європи та Кавказу (Ресурсний центр SALTO), що розташований у м.Варшава (Польща). SALTO співпрацює з країнами Східного партнерства, у тому числі з Україною, щодо організації відповідних тренінгів та інформаційних днів, проте ці заходи є поодинокими і не охоплюють молодь у регіонах України.

Важливою ініціативою у напрямі розширення можливостей реалізації в Україні програми ЄС "Еразмус+" є започаткування в країнах Східного партнерства Інформаційних контактних пунктів Молодь (Youth contact point). У червні 2017 року за результатами конкурсу, оголошеного Ресурсним центром SALTO, громадську організацію «Центр євроініцітив» з м.Суми було визначено Інформаційним контактним пунктом Молодь за програмою "Еразмус+".

Міністерство молоді та спорту надає всебічного сприяння діяльності Інформаційного контактного пункту в Україні, але, водночас, оцінює його роботу як таку, що не спроможна широко охопити молодь в усіх регіонах України. Контракт Інформаційного контактного пункту з ЄК, як і аналогічних інформаційних пунктів в інших країнах Східного Партнерства, триватиме до кінця 2020 року. На фінансування діяльності інформаційних контактних пунктів у всіх країнах СхП виділені рівні суми коштів (водночас, відповідно до статистичних даних, українська молодь складає третину від загальної кількості молоді країн СхП, яка бере участь у молодіжних компонентах програми "Еразмус+").

Мінмолодьспортом було підготовлено та передано стороні ЄС низку пропозицій молодіжних громадських організацій та Міністерства щодо посилення участі української молоді у молодіжному компоненті програми ЄС "Еразмус+", зокрема, щодо диверсифікації/перегляду бюджетів, які виділяються на діяльність Інформаційних центрів "Еразмус+" Молодь в країнах Східного партнерства відповідно до кількості молоді в кожній країні та посилення інформаційної роботи щодо молодіжного компоненту програми Еразмус+.

Більше інформації про можливості на сайті Національного офісу Erasmus+ в Україні:

Статистика участі України в проєктах молоді (2014-2020 рр.) за посиланням

Про новий етап Програми ЄС Еразмус+ 2021-2027 рр. - за посиланням тут.

Особливості статусів країни-члена та партнера Програми ЄС Еразмус+ - оновлено двома мовами - тут, попередня версія українською - детально тут


[1] www.euneighbours.eu

[2] З 2016 року Європейську волонтерську службу (EVS) трансформовано в нову ініціативу ЄС – Європейський корпус солідарності (ESC)

[3] https://www.salto-youth.net/rc/eeca/cooperation/statistics/

[4] https://www.euneighbours.eu/en/east/eu-in-action/projects/eu4youth

[5] https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/cby-eastern_partnership_window.pdf

[6] https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/cby_ep-csf_2019_publication_of_results.pdf

[7] https://eacea.ec.europa.eu/sites/eacea-site/files/cby_ep-pe_2019_publication_of_results.pdf

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux