ЗАКОН УКРАЇНИ
Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт"
Верховна Рада України постановляє:
1. Внести до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" (Відомості Верховної Ради України 2010 р., № 7, ст. 50, № 42, ст. 435) такі зміни:
1) у частині четвертій статті 43 слова "у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України." виключити;
2) частину чотирнадцяту статті 48 викласти в такій редакції:
"Порядок реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом плавальних засобів, що є спортивними суднами, визначається Кабінетом Міністрів України.";
3) частину четверту статті 49 виключити.
2. Цей Закон набирає чинності з дня його опублікування.
Президент України В. ЯНУКОВИЧ
м. Київ
____________ 2012 року
№
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту Закону України "Про внесення змін до Закону України
"Про фізичну культуру і спорт"
1. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Проект Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" розроблений на виконання резолюцій Прем'єр-міністра України М. Азарова від 18.03.2011 № 6996/4/1-11 та від 02.02.2012 № 63158/2/1-11.
Відповідно до частини четвертої статті 43 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" спортсменам, які посіли призові місця на Олімпійських іграх, Всесвітніх та Європейських іграх з неолімпійських видів спорту, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, Глобальних іграх спортсменів з порушенням інтелекту, чемпіонатах світу або Європи, та їх тренерам можуть надаватися соціально-побутові та інші заохочення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Однак на законодавчому рівні врегульовано питання щодо надання соціальних заохочень спортсменам та їх тренерам (винагороди, преміювання, стипендії тощо), питання соціально-побутового забезпечення, а саме: забезпечення житлом, земельними ділянками згідно із законодавством належить до компетенції місцевих органів виконавчої влади та здійснюється у встановленому законодавством порядку.
Частиною чотирнадцятою статті 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" передбачено, що правила реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом плавальних засобів, що є спортивними суднами, спортивних автомобілів, спортивних мотоциклів, спортивних літальних апаратів визначаються Кабінетом Міністрів України.
Значна частина питань щодо реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом спортивних автомобілів, спортивних мотоциклів, спортивних літальних апаратів уже врегульовані Повітряним кодексом України та Законом України "Про дорожній рух".
Частиною четвертою статті 49 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" передбачено, що центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту бере участь у ліцензуванні та акредитації вищих навчальних закладів, у яких здійснюється підготовка фахівців сфери фізичної культури і спорту, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до підпункту 23 пункту 4 Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року № 410, МОНмолодьспорт здійснює в установленому порядку ліцензування та акредитацію вищих навчальних закладів, закладів післядипломної освіти, а також ліцензування та атестацію професійно-технічних навчальних закладів незалежно від форми власності та підпорядкування.
Так, ліцензування та акредитація вищих навчальних закладів незалежно від форми власності та підпорядкування здійснюється МОНмолодьспортом відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 9 серпня 2001 р. № 978 "Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах" та від 8 серпня 2007 р. № 1019 "Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг".
Тому розробляти окремий акт Кабінету Міністрів України щодо здійснення МОНмолодьспортом ліцензування та акредитації вищих навчальних закладів, у яких здійснюється підготовка фахівців сфери фізичної культури і спорту вважаємо за недоцільне.
2. Мета і шляхи її досягнення
Проект Закону розроблено з метою:
нормативно-правового врегулювання житлово-побутових та інших заохочень для провідних спортсменів та тренерів (внесення змін до частини четвертої статті 43 Закону України "Про фізичну культуру і спорт");
визначення єдиного підходу до Порядку реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом плавальних засобів, що є спортивними суднами, які за своїм призначенням використовуються в екстремальному режимі спеціально підготовленими спортсменами, мають значні інструктивні особливості та оснащення відповідно до вимог безпеки проведення змагань, міжнародних і національних правил змагань (внесення змін до частини чотирнадцятої статті 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт");
приведення положень статті 49 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" у відповідність до Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня
2011 року № 410 (внесення змін до частини четвертої статті 49 Закону України "Про фізичну культуру і спорт").
3.Правові аспекти
В цій сфері правових відносин діють такі нормативно-правові акти:
Житловий кодекс Української РСР;
Кодекс торгівельного мореплавства України;
Повітряний кодекс України.
Закони України:
"Про дорожній рух";
"Про фізичну культуру і спорт";
"Про вищу освіту".
Указ Президента України від 8 квітня 2011 року № 410 "Про затвердження Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України".
Постанови Кабінету Міністрів України:
від 9 серпня 2001 р. № 978 "Про затвердження Положення про акредитацію вищих навчальних закладів і спеціальностей у вищих навчальних закладах та вищих професійних училищах";
від 8 серпня 2007 р. № 1019 "Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг".
4. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" не потребує матеріальних та інших витрат з Державного бюджету України.
5.Позиція заінтересованих органів
Проект акта потребує погодження з Міністерством фінансів, Міністерством економічного розвитку і торгівлі, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції.
6.Регіональний аспект
Проект акта не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць України.
7. Запобігання корупції
У проекті Закону відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень. Громадська антикорупційна експертиза не проводилася.
8. Громадське обговорення
Проект акта не потребує проведення консультацій з громадськістю.
9. Позиція соціальних партнерів
Проект акта потребує погодження із Федерацією професійних спілок України.
10. Оцінка регуляторного впливу
Проект акта не є регуляторним актом, оскільки не містить положень регуляторного впливу.
11. Прогноз результатів
Прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт" надасть можливість:
вирішити питання щодо соціально-побутових та інших заохочень спортсменам та їх тренерам, сприятиме підвищенню мотивації спортсменів та їх тренерів до успішних виступів на офіційних міжнародних змаганнях найвищого рівня та підвищенню рівня їх соціальної захищеності;
сприяти створенню умов для розвитку видів спорту, де використовуються плавальні засоби, що є спортивними суднами, під час здійснення навчально-тренувального та змагального процесу, запобіганню використання їх в комерційних перевезеннях вантажів та пасажирів;
привести положення статті 49 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" у відповідність до Положення про Міністерство освіти і науки, молоді та спорту, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року
№ 410.
Міністр освіти і науки,
молоді та спорту Дмитро ТАБАЧНИК
____ ____________ 20 ___ р.
ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ
до проекту Закону України"Про внесення змін до Закону України "Про фізичну культуру і спорт"
Зміст положення (норми) чинного акта законодавства | Зміст відповідного положення (норми) проекту акта |
Стаття 43. Гарантії підвищення спортивної майстерності.
Спортсменам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях, надається за місцем роботи відпустка для підготовки та участі в цих змаганнях у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Спортсмени вищої категорії підлягають обов'язковому страхуванню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Для видатних, молодих та перспективних спортсменів, їх тренерів держава може встановлювати відповідні стипендії. Спортсменам, які посіли призові місця на офіційних міжнародних змаганнях, та їх тренерам встановлюються грошові винагороди у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Спортсменам, які посіли призові місця на Олімпійських іграх, Всесвітніх та Європейських іграх з неолімпійських видів спорту, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, Глобальних іграх спортсменів з порушенням інтелекту, чемпіонатах світу або Європи, та їх тренерам можуть надаватися соціально-побутові та інші заохочення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
| Стаття 43. Гарантії підвищення спортивної майстерності. Спортсменам, які беруть участь у всеукраїнських та міжнародних змаганнях, надається за місцем роботи відпустка для підготовки та участі в цих змаганнях у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Спортсмени вищої категорії підлягають обов'язковому страхуванню в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Для видатних, молодих та перспективних спортсменів, їх тренерів держава може встановлювати відповідні стипендії. Спортсменам, які посіли призові місця на офіційних міжнародних змаганнях, та їх тренерам встановлюються грошові винагороди у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Спортсменам, які посіли призові місця на Олімпійських іграх, Всесвітніх та Європейських іграх з неолімпійських видів спорту, Паралімпійських і Дефлімпійських іграх, Глобальних іграх спортсменів з порушенням інтелекту, чемпіонатах світу або Європи, та їх тренерам можуть надаватися соціально-побутові та інші заохочення.
|
Стаття 48. Матеріально-технічне забезпечення сфери фізичної культури і спорту Матеріально-технічне забезпечення сфери фізичної культури і спорту здійснюється шляхом будівництва та використання спортивних споруд, створення, придбання та використання фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, іншого майна, призначеного для занять фізичною культурою і спортом. Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту визначає нормативи матеріально-технічного забезпечення сфери фізичної культури і спорту в Україні. Вимоги до спортивних споруд щодо будівельних норм і правил, санітарних норм, інших норм у сфері охорони здоров'я та дотримання безпеки їх відвідувачів встановлюються відповідно до закону. Земельні ділянки, на яких розташовані спортивні споруди, належать до земель рекреаційного призначення. Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту, відповідні структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в межах повноважень здійснюють контроль за ефективністю використання спортивних споруд. Закладам фізичної культури і спорту, які мають у власності або користуванні спортивні споруди, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування можуть надавати відповідно до закону пільги з оплати за користування комунальними послугами та спожиту електроенергію, а також надавати фінансову підтримку з відповідних бюджетів. Приватизація спортивних споруд здійснюється відповідно до закону. Зміна цільового призначення приватизованих спортивних споруд не допускається. Бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки - заклади фізичної культури і спорту, які мають у власності або користуванні спортивні споруди і призначені забезпечувати умови для проживання, харчування, проведення навчально-тренувальних зборів спортсменів національних збірних команд та обладнані спортивним спорядженням, інвентарем для підготовки спортсменів до всеукраїнських та міжнародних змагань, Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор, Глобальних ігор спортсменів з порушенням інтелекту. Бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки включаються до переліку, який затверджується Кабінетом Міністрів України, у визначеному ним порядку. Будівництво, реконструкція та утримання спортивних споруд у сільській місцевості здійснюються відповідно до закону. Заклади фізичної культури і спорту, які мають у власності або в користуванні спортивні споруди, повинні мати, зокрема: сертифікат відповідності спортивної споруди, виданий відповідно до закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; журнал обліку використання спортивної споруди, порядок ведення якого визначається центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Не допускається: проектування, будівництво нових і реконструкція діючих дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів без передбачених нормативами вимог до спортивних споруд та функціональних приміщень; обмеження доступу інвалідів до спортивних споруд. Існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена. Фізкультурно-спортивне спорядження та обладнання - спортивна форма (спеціальний одяг та взуття), спортивні снаряди (апарати), інвентар і апаратура для обладнання спортивних споруд та обслуговування спортивних заходів виготовляються з дотриманням стандартів (правил, норм), затверджених відповідно до закону.
Правила реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом плавальних засобів, що є спортивними суднами, спортивних автомобілів, спортивних мотоциклів, спортивних літальних апаратів визначаються Кабінетом Міністрів України.
Суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють виробництво фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, може надаватися пільговий режим кредитування і оподаткування відповідно до закону. Організатори фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів, власники спортивних споруд, фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання зобов'язані забезпечувати безпечні умови життя і здоров'я відвідувачів та користувачів спортивних споруд, користувачів фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, а також не завдавати шкоди довкіллю та здійснювати відповідні заходи з охорони та безпеки згідно з правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
| Стаття 48. Матеріально-технічне забезпечення сфери фізичної культури і спорту Матеріально-технічне забезпечення сфери фізичної культури і спорту здійснюється шляхом будівництва та використання спортивних споруд, створення, придбання та використання фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, іншого майна, призначеного для занять фізичною культурою і спортом. Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту визначає нормативи матеріально-технічного забезпечення сфери фізичної культури і спорту в Україні. Вимоги до спортивних споруд щодо будівельних норм і правил, санітарних норм, інших норм у сфері охорони здоров'я та дотримання безпеки їх відвідувачів встановлюються відповідно до закону. Земельні ділянки, на яких розташовані спортивні споруди, належать до земель рекреаційного призначення. Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту, відповідні структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування в межах повноважень здійснюють контроль за ефективністю використання спортивних споруд. Закладам фізичної культури і спорту, які мають у власності або користуванні спортивні споруди, місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування можуть надавати відповідно до закону пільги з оплати за користування комунальними послугами та спожиту електроенергію, а також надавати фінансову підтримку з відповідних бюджетів. Приватизація спортивних споруд здійснюється відповідно до закону. Зміна цільового призначення приватизованих спортивних споруд не допускається. Бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки - заклади фізичної культури і спорту, які мають у власності або користуванні спортивні споруди і призначені забезпечувати умови для проживання, харчування, проведення навчально-тренувальних зборів спортсменів національних збірних команд та обладнані спортивним спорядженням, інвентарем для підготовки спортсменів до всеукраїнських та міжнародних змагань, Олімпійських, Паралімпійських та Дефлімпійських ігор, Глобальних ігор спортсменів з порушенням інтелекту. Бази олімпійської, паралімпійської та дефлімпійської підготовки включаються до переліку, який затверджується Кабінетом Міністрів України, у визначеному ним порядку. Будівництво, реконструкція та утримання спортивних споруд у сільській місцевості здійснюються відповідно до закону. Заклади фізичної культури і спорту, які мають у власності або в користуванні спортивні споруди, повинні мати, зокрема: сертифікат відповідності спортивної споруди, виданий відповідно до закону в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України; журнал обліку використання спортивної споруди, порядок ведення якого визначається центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Не допускається: проектування, будівництво нових і реконструкція діючих дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів без передбачених нормативами вимог до спортивних споруд та функціональних приміщень; обмеження доступу інвалідів до спортивних споруд. Існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена. Фізкультурно-спортивне спорядження та обладнання - спортивна форма (спеціальний одяг та взуття), спортивні снаряди (апарати), інвентар і апаратура для обладнання спортивних споруд та обслуговування спортивних заходів виготовляються з дотриманням стандартів (правил, норм), затверджених відповідно до закону.
Порядок реєстрації, обліку, експлуатації і нагляду за використанням та технічним станом плавальних засобів, що є спортивними суднами, визначається Кабінетом Міністрів України.
Суб'єктам підприємницької діяльності, які здійснюють виробництво фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, може надаватися пільговий режим кредитування і оподаткування відповідно до закону. Організатори фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів, власники спортивних споруд, фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання зобов'язані забезпечувати безпечні умови життя і здоров'я відвідувачів та користувачів спортивних споруд, користувачів фізкультурно-спортивного спорядження та обладнання, а також не завдавати шкоди довкіллю та здійснювати відповідні заходи з охорони та безпеки згідно з правилами, встановленими Кабінетом Міністрів України відповідно до закону.
|
Стаття 49. Кадрове забезпечення сфери фізичної культури і спорту Держава забезпечує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації кадрів у сфері фізичної культури і спорту. Право проводити фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність, фізкультурно-спортивну реабілітацію надається фахівцям, які мають спеціальну освіту та відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень. Тренери та спортивні судді проходять обов'язкову атестацію в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Атестація тренерів та спортивних суддів, фахівців з фізкультурно-спортивної реабілітації, які беруть участь у фізкультурно-оздоровчих, фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах для інвалідів, проводиться Українським центром з фізичної культури і спорту інвалідів, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Тренерам та іншим фахівцям у сфері фізичної культури і спорту держава забезпечує: створення належних умов для праці, відпочинку, медичного обслуговування; підвищення кваліфікації один раз на п'ять років; правовий та соціальний захист; компенсації, встановлені законодавством про працю; призначення і виплату пенсій відповідно до закону; встановлення надбавок за спортивні звання в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту бере участь у ліцензуванні та акредитації вищих навчальних закладів, у яких здійснюється підготовка фахівців сфери фізичної культури і спорту, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Держава сприяє розвитку волонтерського руху у сфері фізичної культури і спорту, де на добровільних засадах надається допомога щодо організації фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності, пропагування здорового способу життя, надання консультаційної допомоги. Волонтери у сфері фізичної культури і спорту можуть забезпечуватися фізкультурно-спортивним обладнанням та спорядженням відповідними закладами фізичної культури і спорту та організаторами фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів.
| Стаття 49. Кадрове забезпечення сфери фізичної культури і спорту Держава забезпечує підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації кадрів у сфері фізичної культури і спорту. Право проводити фізкультурно-оздоровчу та спортивну діяльність, фізкультурно-спортивну реабілітацію надається фахівцям, які мають спеціальну освіту та відповідний освітньо-кваліфікаційний рівень. Тренери та спортивні судді проходять обов'язкову атестацію в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Атестація тренерів та спортивних суддів, фахівців з фізкультурно-спортивної реабілітації, які беруть участь у фізкультурно-оздоровчих, фізкультурно-реабілітаційних та спортивних заходах для інвалідів, проводиться Українським центром з фізичної культури і спорту інвалідів, у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері фізичної культури і спорту. Тренерам та іншим фахівцям у сфері фізичної культури і спорту держава забезпечує: створення належних умов для праці, відпочинку, медичного обслуговування; підвищення кваліфікації один раз на п'ять років; правовий та соціальний захист; компенсації, встановлені законодавством про працю; призначення і виплату пенсій відповідно до закону; встановлення надбавок за спортивні звання в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
виключити
Держава сприяє розвитку волонтерського руху у сфері фізичної культури і спорту, де на добровільних засадах надається допомога щодо організації фізкультурно-оздоровчої та спортивної діяльності, пропагування здорового способу життя, надання консультаційної допомоги. Волонтери у сфері фізичної культури і спорту можуть забезпечуватися фізкультурно-спортивним обладнанням та спорядженням відповідними закладами фізичної культури і спорту та організаторами фізкультурно-оздоровчих або спортивних заходів.
|
Перший заступник Голови Державної служби молоді та спорту України Сергій ГЛУЩЕНКО