Європейська політика сусідства (далі – ЄПС) реалізується Європейським Союзом з 2004 року. Згідно з вихідною концепцією ЄПС, її основною метою було створення передумов для посилення відносин розширеного ЄС зі своїми сусідами і створення навколо Євросоюзу зони стабільності, безпеки і процвітання.
Сьогодні ЄПС розповсюджується на 16 країн-партнерів регіонів Східної Європи, Північної Африки та Близького Сходу. Основними інструментами ЄПС є плани дій, які укладені з 12 країнами, серед яких була і Україна(План дій Україна – ЄС втратив чинність у березні 2009 р., замість нього наразі імплементується Порядок денний асоціації Україна – ЄС).
Ініціатива «Східне партнерство», започаткована у травні 2009 р., стала східноєвропейським виміром політики сусідства ЄС по відношенню до шести країн (Україна, Азербайджан, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова). У порівнянні з ЄПС «Східне партнерство» має позитивні моменти, які надають додаткові можливості Україні у двосторонніх відносинах з Євросоюзом.
Ініціативою «Східне партнерство» у відносинах з країнами-партнерами також передбачено інноваційні у порівнянні з класичною ЄПС положення, зокрема такі як укладення угод про асоціацію з ЄС, включаючи створення зони вільної торгівлі, ведення безвізового діалогу.
Багатосторонній вимір«Східного партнерства» функціонує на чотирьох рівнях:
Кожна платформа має комплекс реалістичних і періодично поновлюваних цілей з відповідною програмою заходів. Зустрічі проводяться двічі на рік на рівні фахівців відповідних профільних міністерств та відомств. Платформи підзвітні щорічним зустрічам міністрів закордонних справ. ЄК розробляє порядок денний засідань платформ у тісній співпраці з Головуванням ЄС і країнами-партнерами, а також головує на цих засіданнях. Функціонування платформ може підтримуватися через галузеві міністерські засідання. Панелі для підтримки роботи платформ у конкретних сферах. Формат і учасники таких панелей визначаються відповідно до потреб.
З метою сприяння налагодженню контактів між громадськими організаціями та їх діалогу з органами влади засновано Форум громадянського суспільства «Східного партнерства». Форум функціонує в рамках чотирьох робочих груп за принципом відповідних тематичних платформ „Східного партнерства”. Конференції Форуму у форматі пленарних засідань проводяться раз на рік.
Двосторонній вимір «Східного партнерства» для України доповнений новими елементами, яких не було до цього у двосторонніх відносинах з ЄС: