Волонтерська діяльність потребує постійної віддачі внутрішньої енергії та власних сил. Волонтери вкладають у цю справу свій ресурс у вигляді часу, фізичної та інтелектуальної допомоги й підтримки. Тому з часом може з’явитися відчуття виснаження та емоційного вигорання.
Українська Волонтерська Служба спільно з платформою онлайн-психотерапії pleso підготувала пам’ятку про вигорання у волонтерстві.
Емоційне вигорання – це синдром постійної втоми, виснаження, який лише посилюється з часом та є захисною реакцією організму.
Ознаками емоційного вигорання є:
Чому ми вигораємо?
Вигорання виникає внаслідок поєднання інтенсивної діяльності та надмірного емоційного напруження. Згадайте, як часто ви нехтували особистими потребами та бажаннями заради допомоги іншим. Волонтери часто ставлять власні потреби на другий план. А з початком повномасштабного вторгнення, потреба у волонтерській діяльності тільки збільшилася.
Етапи процесу вигорання:
На цьому етапі ви надмірно захоплюєтеся діяльністю, часто забуваючи про режим сну та відпочинку.
Для цього етапу характерними є виснаження організму та брак ресурсів для волонтерської діяльності. Вам потрібно відпочити, однак ви цього не робите.
Етап, який супроводжується перепадами настрою, надмірною чи гострою реакцією на події чи слова інших. Ваш організм втомлений, імунітет послаблений, а ресурси щодня зменшуються.
З’являється апатія, небажання спілкуватися чи виконувати певну діяльність, втрата сенсу.
На цьому етапі волонтерська діяльність не лише не приносить задоволення, вона викликає відразу.
Як з цим впоратись? Поради від Української Волонтерської Служби
Як з цим впоратись? Поради від платформи онлайн-психотерапії pleso
Більше корисних порад для волонтерів та населення шукайте на Волонтерській Платформі у розділі «Допомога під час війни» — https://platforma.volunteer.country.