5 травня у Клубі Кабінету Міністрів України відбулося чергове засідання Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності. Захід об’єднав представників та представниць Уряду, Верховної Ради України, наукової спільноти, громадянського суспільства.
Засідання відкрив голова Координаційної ради, Міністр Кабінету Міністрів України Олег Немчінов. Він підкреслив необхідність координації зусиль державних інституцій, зокрема новоствореного Міністерства національної єдності, у сфері утвердження української ідентичності: «Окремим напрямом діяльності є робота з українцями, що змушені були виїхати за кордон у пошуках безпеки, підтримки та можливості продовжити життя в умовах війни. Наше завдання – не втратити з ними зв’язок й підтримувати українську ідентичність незалежно від місця перебування».
Заступник голови Координаційної ради, Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний акцентував увагу на системних загрозах національній ідентичності, зокрема на тимчасово окупованих територіях: «Державна політика утвердження ідентичності має відповідати на виклики, спричинені агресією росії. Серед її ключових завдань – збереження ідентичності громадян, які опинилися за кордоном, реінтеграція населення з тимчасово окупованих територій, протидія нав’язуванню ворожих ідеологічних та культурних наративів».
Секретар Координаційної ради, заступник Міністра молоді та спорту України Андрій Чесноков презентував підсумки реалізації Стратегії утвердження української національної та громадянської ідентичності на період до 2030 року у 2024 році. За його словами, усі заплановані заходи виконані: «Це свідчить про актуальність пріоритетів, визначених Стратегією, та ефективність обраного підходу до реалізації державної політики у сфері формування української ідентичності».
Також на засіданні виступили:
Олексій Лукашук, заступник Міністра національної єдності України;
Віктор Байдачний, перший заступник Міністра у справах ветеранів України;
Надія Кузьмичова, заступниця Міністра освіти і науки України;
Максим Балаценко, заступник начальника управління – начальник відділу військово-патріотичного виховання управління гуманітарного забезпечення Міністерства оборони України;
Катерина Журба, завідувачка лабораторії національно-патріотичного виховання Інституту проблем виховання НАПН України.
Активну участь в обговоренні взяли народний депутат України Василь Мокан, народний депутат України, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій України з питань європейської інтеграції Андрій Наджос, заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков, представники та представниці Офісу Президента України, інститутів громадянського суспільства.
Учасники та учасниці засідання обговорили напрями подальшої державної політики у сфері. Зокрема, напрацювали рекомендації щодо:
активного залучення українців за кордоном до українського культурного поля через розширення мережі українських центрів, розмовних клубів і ініціатив;
створення та поширення якісного україномовного цифрового і культурного контенту;
підготовки кадрів, що працюватимуть із населенням, яке проживало на тимчасово окупованих територіях;
розвитку державної інформаційно-просвітницької політики;
вдосконалення правового поля щодо військово-патріотичного виховання та підготовки громадян до захисту України;
Прийняті рішення мають на меті посилити національну єдність, зміцнити громадянську свідомість та забезпечити стійкість українського суспільства до сучасних викликів.