Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний взяв участь у засіданні Ради безбар’єрності, яке відбулося за участі Першої леді Олени Зеленської та представників органів місцевого самоврядування.
Перша леді України Олена Зеленська, яка відкрила засідання, наголосила: «Унікальність оборони України в тому, що ми намагаємося при цьому розвиватись, не відкладаючи на «після війни». Бо надто цінуємо життя й розуміємо, що воно відбувається тут і зараз. І суспільство відчуває так само. Цього року навесні в дослідженні ЮНІСЕФ 83 % українців уперше назвали безбар’єрність новою цінністю. А в другій хвилі дослідження, восени, цей показник становив уже 87 %!».
Засідання включало кілька панельних дискусій, одну з яких модерувала Тетяна Ломакіна, радниця-уповноважена Президента України з питань безбар’єрності. Під час другої панелі учасники обговорили механізми співпраці між громадами, урядом та міжнародними організаціями для впровадження стандартів безбар’єрності. Акцент був зроблений на ефективному використанні ресурсів та міжсекторальній взаємодії.
«Безбар’єрність стає все більшим пріоритетом для українців та українок. Зростає розуміння цінностей і відповідно, запит на рішення, результати. Сьогодні ми зібралися разом – представники Офісу Президента України, Уряду, територіальних громад, організацій громадянського суспільства, партнерів з розвитку, щоб вивести політику безбар’єрності з кабінетів та сторінок документів на вулиці в українські міста та села», - підкреслила Тетяна Ломакіна.
На третій панелі Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний представив досягнення та плани міністерства у сфері безбар’єрного дозвілля. Він наголосив на важливості створення доступних умов для фізкультурних та спортивних активностей, розвитку адаптивного спорту та інклюзивної молодіжної роботи.
«Наша ціль - це країна, в якій українці регулярно та свідомо займаються фізичною культурою і спортом в громадах без бар’єрів, а молодь має можливість реалізовувати свій потенціал та змінювати країну на краще», - підкреслив Матвій Бідний.
«Навіть найменша громада може створити умови для реалізації таких ініціатив, якщо знайдеться людина, яка повірить в ідею та почне діяти. Міністерство зі свого боку створює всі умови для підтримки таких проєктів через програми грантової підтримки. Зокрема, програма «Нестримні» в рамках ініціативи «Активні парки» вже допомагає працювати 85 адаптивним клубам, де займаються понад 1000 ветеранів. Спорт - це не лише про фізичну активність, це про створення спільноти, про відновлення та підтримку. Важливо об'єднувати державу, громади, бізнес та громадські організації для створення спортивних клубів, адаптивних просторів і ініціатив. Адже кожен найменший крок у правильному напрямку стає частиною великої та зміненої країни», - зауважив Матвій Бідний.
Міністр окреслив результати Мінмолодьспорту у галузі безбарʼєрності у 2024 році:
Розвиток адаптивного спорту: в Україні вже функціонує 85 адаптивних клубів, які надають можливості для відновлення та соціалізації ветеранів війни та людей з інвалідністю.
Соціальний проєкт Президента України «Активні парки – локації здорової України» залучив понад 1,4 млн учасників.
Запуск освітнього серіалу «Інклюзивна молодіжна робота» на платформі «Дія.Освіта» для молодіжних працівників.
Грантова підтримка територіальних громад: 15 громад отримали ресурси для створення адаптивних клубів у рамках конкурсу «Час діяти, Нестримні».
Також на засіданні відбулася панельна дискусія за участі міжнародних організацій, які підтримують реалізацію проєктів безбар’єрності в Україні. Особливий акцент зроблено на міжсекторальній взаємодії та ефективному використанні ресурсів.
За підсумками засідання Рада безбар’єрності визначила пріоритети на 2025-2026 роки, зокрема підтримку громад у створенні локальних стратегій безбар’єрності та продовження реалізації успішних проєктів.
Окрім того, Міністр акцентував увагу на важливості інклюзивного підходу у роботі з молоддю та поділився деталями про освітні ініціативи. «Ми розвиваємо інклюзивний підхід і в молодіжній роботі. Для цього знято спеціальний серіал «Інклюзивна молодіжна робота», у якому громади можуть знайти корисні матеріали», - підкреслив Матвій Бідний.
Переглянути серіал «Інклюзивна молодіжна робота» можна за посиланням: https://osvita.diia.gov.ua/courses/inclusive-youth-work
Отримати інструкцію зі створення адаптивного клубу можна за посиланням: https://sportforall.gov.ua/for-trainer/
Розширене засідання Ради безбар’єрності відбулося за координації Міністерства розвитку громад та територій України та фінансової підтримки ВООЗ, UNICEF-Україна. Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору розроблено за ініціативи першої леді Олени Зеленської.