Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний в інтерв'ю агентству France Presse розповів про підсумки року для українського спорту, реформування галузі та боротьбу проти повернення російських атлетів на міжнародну арену.
Матвій Бідний зазначив, що 2024 рік став роком і випробувань, і перемог для українських спортсменів. Попри війну, Україна здобула значні успіхи на міжнародній арені. Ярослава Магучіх встановила світовий рекорд у стрибках у висоту, а українські олімпійці та паралімпійці вибороли десятки медалей у Парижі. «Ми можемо сміливо говорити, що успіхи у спорті є частиною національного бренду України та нашої незламності», – підкреслив Міністр.
Також Міністр зауважив, що наступний рік є вирішальним для України через відкриття переговорних кластерів із Євросоюзом. «Прозорість у фінансуванні, розвиток масового спорту через мережу спортивних клубів, посилення ролі спортивних федерацій, залучення молоді тощо», – зазначив Бідний. Міністр наголосив, що спортивні клуби мають стати фундаментом нової спортивної системи. «У Франції, до прикладу, понад 70% громадян активно займаються спортом у понад 160 тисячах спортивних клубів. У нас же лише 15% населення регулярно займаються руховою активністю, а кількість клубів становить близько 2 тисяч. Ми маємо швидко впроваджувати зміни, а спортивні клуби мають стати основою спортивних федерацій», – додав він.
Одна з цілей реформи, за словами Міністра, – зробити спортивні федерації спроможними, як в Україні, так і на міжнародній арені. «Зараз це особливо важливо, адже росіяни намагаються зберігати свій вплив на міжнародні спортивні організації», – зазначив Міністр та подякував європейським партнерам за допомогу у впровадженні кращих європейських практик належного врядування у спорті.
Під час інтервʼю торкнулись і недопустимості повернення російських спортсменів та функціонерів у міжнародний спорт.
«Наші дипломати, спортсмени й партнери довели: росія використовує спорт як інструмент пропаганди та підтримки війни. Якщо кандидати в президенти МОК хочуть бути лідерами у світовому спорті, вони мають бути втіленням принципів справедливості», – зауважив Матвій Бідний. Він сказав, що готовий з кожним із них відвідати зруйновані спортивні обʼєкти та поспілкуватись із родинами вбитих росією спортсменів та тренерів: «Може, так вони зрозуміють, що повернення росії під національним прапором — це не просто сумнівний крок, а потурання російському гібридному впливу», – акцентував Міністр.
Матвій Бідний нагадав журналісту про нещодавній протест каратисток Марії Гнесь і Ганни Ващишин у Венеції, які відмовилися фотографуватися з росіянкою, яка виступала під «нейтральним» прапором. «Батько Марії нині захищає Україну на фронті, тож вона, як ніхто інший, знає, що коять росіяни», – зазначив Міністр.
Україна послідовно виступає за повне відсторонення російських спортсменів від міжнародних змагань. «Жодного повернення під національним прапором країни, яка продовжує вести наймасштабнішу війну у Європі з часів Другої Світової, бути не може», – підсумував Матвій Бідний.