У Європейському молодіжному центрі у м. Будапешт відбулися 77-ме засідання Європейського керівного комітету з питань молоді (CDEJ) та 54-те засідання Спільної ради з питань молоді (CMJ).
Участь у засіданнях від України взяла начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Міністерства молоді та спорту України Наталія Радчук, яка забезпечила представлення позиції України у межах молодіжного сектору Ради Європи.
Важливе місце у порядку денному обох засідань посіли питання реалізації рішень 10-ї Конференції міністрів Ради Європи, відповідальних за молодь, у якій брала участь українська делегація на чолі з Міністром молоді та спорту України Матвієм Бідним. Учасники обговорили, як саме ці рішення впроваджуватимуться на практиці, а також подальший розвиток молодіжної політики в державах-членах і впровадження Рамкової концепції Ради Європи з молодіжної перспективи.
Зокрема, було погоджено запуск пілотних проєктів, які допоможуть інтегрувати молодіжну перспективу у процеси формування державної політики. Паралельно розпочато підготовку дослідження щодо можливого створення третього Європейського молодіжного центру в Чорноморському регіоні з урахуванням безпекових, логістичних, фінансових та інституційних аспектів, а також вимог доступності та інклюзивності.
Одним із ключових результатів стала участь України у доопрацюванні проєкту нової рекомендації Ради Європи щодо освіти для миру. Українська сторона підтримала підхід, заснований на правах людини та участі молоді, а також ініціювала включення положення про те, що демократичні суспільства мають не лише просувати мир, а й забезпечувати його захист. Цей акцент було враховано у фінальному тексті документа, що відображає внесок України у формування сучасного європейського підходу до освіти в умовах війни та безпекових викликів.
Під час засідання CDEJ обговорено міжурядову програму діяльності Ради Європи у сфері молодіжної політики на 2026 рік, а також підготовка питань, винесених на розгляд Спільної ради з питань молоді.
У свою чергу, на засіданні CMJ основну увагу приділили визначенню пріоритетів молодіжного сектору Ради Європи на 2026–2027 роки з урахуванням рішень 4-го Саміту глав держав і урядів Ради Європи та домовленостей, досягнутих під час Конференції міністрів.
Окремий блок обговорення був присвячений співпраці України та Ради Європи. У своєму виступі Наталія Радчук представила нову Рамкову програму співробітництва між Міністерством молоді та спорту України та Радою Європи на 2026–2030 роки, яка була підписана у листопаді 2025 року під час візиту делегації молодіжного сектору Ради Європи до України. Документ охоплює пріоритети воєнного і післявоєнного періоду та спрямований на розвиток освіти для демократичного громадянства і прав людини, посилення молодіжної роботи, підтримку молодіжних центрів та організацій, а також розширення участі молоді у суспільному житті.
Також було презентовано результати реалізації проєкту «Молодь за демократію в Україні: Фаза IV», який впроваджується у рамках Плану дій Ради Європи для України на 2023-2026 роки.
У контексті обговорення підтримки України з боку молодіжного сектору Ради Європи було також відзначено, що з 2022 року Європейський молодіжний фонд профінансував 58 проєктів для України на суму понад 913 тисяч євро, які охопили понад 4 тисячі молодих людей як в Україні, так і за її межами. Очікується, що вже влітку 2026 року ЄМФ відновить спеціальний конкурс проєктів для України.
Під час виступу представниця України подякувала за візит делегації молодіжного сектору Ради Європи до України у листопаді 2025 року у межах програми «Львів – Європейська молодіжна столиця 2025», який став важливим проявом солідарності з українською молоддю та посилив підтримку з боку держав-членів.
Загалом засідання у Будапешті підтвердили, що підтримка України та української молоді залишається одним із пріоритетів молодіжного сектору Ради Європи. Водночас участь України у цих форматах дозволяє не лише доносити актуальні потреби молоді в умовах війни, а й безпосередньо впливати на зміст європейських політик і рішень, що визначатимуть розвиток молодіжної сфери у найближчі роки.


